REPUBLIKA E SHQIPĖRISĖ

BASHKIA RRĖSHEN

---
Home Keshilli Bashkiak Biznesi ne Mirdite Lajmi i Fundit Shtypi
- Mirdita.net
Prill Rreshen
H M M E P SH D
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 16 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

 

 
Qyteti e territori
>  
 
>  
>  
>  
 
>  
>  
>  
>  
>  
---------
Historiku
COMUNE
> Stafi
> Keshilli Bashkiak
> Gjendja Civile
> Asistenca Sociale
> Arti & Kulture
Sherbime te Qytetarit
> Formularet
> Dokumentacioni per leje dhe sheshe ndertimi
> Njoftime per tendera
 
Si dhe ku Jemi!
>

Shoqatat

> Bankat
> Shendetsia
> Arsimi
>

Ambienti

> Transporti
> Pensioni
> Studentat
> Ansambli Mirdita
> Sporti

 

 
 

 
-

 

Gjirokastėr, grupi i Lezhės vlerėsohet me cmim tė tretė. 

Ka pėrfunduar me sukses evenimenti mė i madh mbarėkombėtar i folkut burimor i zhvilluar nė kalanė e Gjirokastrės, ku morėn pjesė grupe e ansamble folklorike nga 12 qarqe te vendit dhe mbarė trevat shqiptare si dhe nga diaspora. Pėr katėr netė me rradhė nė skenėn verore tė kalasė sė Gjirokastrės u shpalosėn bartjet dhe prurjet mė tė mira nga folku burimor nėpėr trevat e ndryshme tė vendit.

Pėrgatitje serioze pėr kėtė event jubilar tė folkut shqiptar bėri dhe grupi folklorik i qarkut tė Lezhės, nė pėrbėrje tė tė cilit ishin ansamblet folkorike tė Lezhės,Kurbinit e Mirditės. Pėrmes udhėzimeve tė Ministrisė sė Kulturės, programi filtroj nėpėr disa faza deri tek pėrzgjedhja e materialit kryesor 35 minutėsh pėrmes njė jurie profesioniste tė kėsaj ministrie, ndėrsa mė pas pėr disa ditė nė pallatin e kulturės Lezhė trupa artistike kaloj nė prova tė vazhdueshme nėn drejtimin e drejtorit organizativ Pashk Biba, udhėheqėsve artistikė Agim Velaj e Mark Gjoka, regjisor Ismet Zusi dhe koreograf Gazmend Golemi.

Materiali i grupit u soll nė parametra optimalė,material i cili konsistonte nė prurje tė reja nga folku burimor qė nga ritet,baladat, vallet,kėngėt akapelo dhe shoqėrimi karakteristik instrumental.

Rėndėsi iu kushtua dhe kostumografisė,gjė pėr tė cilėn grupi kishte njė larmi kostumesh tė demostruar rrugėve tė kalldrėmta tė Gjirokastrės dhe nė koncertin e dhėnė nė kala. Binin nė sy xhubleta e malėsisė si dhe veshja karakterisike e Mirditės, e kėrkuar nga gazetarė e entografė tė huaj pėrgjatė natės sė konkurimit. 

Konkurimi... 

Grupi hyn nė skenė me njė gėrshetim elementėsh qė tė kujtojnė thurjen e poemės folklorike tė ansamblit Mirdita nė vitin 1978, kėsaj rradhe me britmat, thirrjet, thakmėn e brirėve, dhe me akapelon shoqėruese tė Nikollė Precit, pėr tė ecur mė tej me epikat (si ato tė Eposit tė Kreshnikėve),lahutarėt Gjok Nonaj,100 vjecari i grupit me mbesėn e tij Lumen dhe Pjetėr Matusha.

Hyrja duartrotiket fort,ndėrsa numėrat e tjerė vijnė harmonishėm njė pas njė. Mirdita Deddgjonaj dhe Elisa,e bija, te ardhur enkas nga Anglia ku prej 11 vitesh jetojne, sjellin njė kėngė folk tė ri, qė u kujton bashkėkombėsve gjuhėn e nėnės, e mė pas kėngėt baladė tė nuses apo “krushqit e ngrirė” nga grupi i vajzave apo i burrave tė Lezhės e deri tek vallet impresionuese tė vajzave tė Lacit e “Cafkat” e Lezhės!

Tekstet janė origjinale tė sjella nga gojėtaria popullore e flasin pėr Gurin e Kshetės apo ritet e malit dhe mbjelljet nė fusha, gjithcka populli ka kaluar nė historinė e vet ndėr brezni. Ka gjetje me “Shestaneshėn”, por dhe me “Lem Kalem” tė Zadrimės apo duetin vėlla e motėr Lika tė Kurbinit. Njė zė gruaje vjen i jashtėzakonshėm nga Laci. E pėrcillet dhe tek mė tė rinjtė e festivalit. Instrumentalja e Gjovalin Ndrecės dhe vėllezėrve Lleshi, rrėmben shikuesit dhe duartrokitet nga fillimi nė fund.

Ky ėshtė grupi i Lezhės ku ėshtė gėrshetuar Gjovalini i Pukės me instrumentistėt e Mirditės, por dhe ata tė Lacit e tė Zadrimės, apo kėngėtarė qė vijnė nga bjeshkėt e Fanit apo Kacinarit. Nė kėtė sens “modeli Lezhė” ishte njė befasi pėr tė gjithė sesi mund tė harmizohet njė kulturė pėr tė mbetur nė autencitetin e pabjerrė krahinor, sepse nė detaje nuk ishte prekur asgjė apo plagjiatuar nga burimi.

Por grupet e krahinave tona gjithnjė kanė patur parasysh njė element tė vecantė, mbylljet spektakolare, e pėr kėtė ka ardhur nė vendin, kohėn dhe momentin e duhur kėnga-himn, “Rruga e Kombit”, me fjalė tė pėrzgjedhura tė Gjok Becit, muzikė tė Mark Gjokės dhe kėnduar nga Mark Gjoka e Kol Zefi, shoqėruar nga grupi i Mirditės e mė gjėrė.

Ėshtė momenti qė tė bėn tė ndjehesh krenar pėr vedlindjen, edhe pse duket si njė kėngė me konotacion disi politik, por thelle-thelle aspak kėshtu, sepse vetėm kur pėrshkon Shqipėrinė tej e mbanė e kupton se cdo tė thotė bashkimi i kombit tė ndarė pėr shekuj me rradhė. Kjo kėngė do tė mbetet nė kujtesė si epilogu folkloristik i njė “poeme” tė tillė kombėtare qe nga bedenat e kalase sė Gjirokastres, sic ėshtė lidhja infrastrukturore,shpirterore dhe kulturore! 

Epilog... 

Pas koncertit takime tė shumta me dashamirės tė shumtė tė folkut tė trevės sonė,ndėrsa nga studiues e gazetarė tė huaj kėrkohet informacion mė i detajuar,si dhe ka kėrshėri pėr kostumografinė. Pėr disa orė entusiazmi vazhdon edhe tej skenės pėr tė vazhduar sėrish rrugicave tė Gjrikoastrės dhe pėr tu akomoduar nė Tepelenė, ku shtrohet njė darkė pėr pjesėtarėt e grupit.

Nė kėtė atmosferė tė kėndshme pėrshėndetėn kryetari i komunės sė Lazaratit si dhe kryebashkiaku i Rrėshen Gjon Dedaj, i cili pėrgėzoj gjithė trupėn artistike tė kėtij festivali pėr paraqitjen dinjitoze tė folkut tonė burimor.

Ditėn tjetėr grupi ka kaluar nėpėr Rivierėn Shqiptare nga Saranda Vlora e nė kthim. Ndėrkaq mėsohet se grupi i Lezhės ėshtė lauruar me cmimin e tretė,ndėrsa me cmim tė dytė ai i Gjirokastrės dhe vendin e parė grupi folklorik i Shkodrės.

 

Gjergj Marku

drejtues i ansamblit “Mirdita”